Blog

Nefunkční Google mapy a jejich oprava

Mnozí z vás si určitě všimli, že na různých webech přestaly v poslední době fungovat mapy od společnosti Google LLC. Možná se to týká i vašeho webu a říkáte si, co s tím. V takovém případě tu jste správně a my vám osvětlíme co se stalo.

Už na začátkem května byla společností Google LLC představena nová struktura cen pro firmy a organizace, které využívají API do služby Google Maps. Spekulace o tom, zda jsou nové ceny reakcí na skandály a vysoké pokuty Googlu, které se předtím vyrojily, necháme jiným. My vám osvětlíme, co to vlastně znamená a jak z toho ven, pokud se nefunkční mapy týkají právě vás.

Co je to API volání?

Zkratka API je v informatice označení pro Application Programming Interface. Jde o sbírku protokolů, tříd a funkcí, díky kterým je možné obsluhovat vzdálenou aplikaci. Zjednodušeně řečeno se v případě map jedná o komunikaci mezi vaší stránkou na které je mapa a Googlem.

Nový model placení

Zhruba v polovině června 2018 došlo k přesunutí Google Map do struktury placených služeb. Nově se jmenuje „Googe Maps Platform“ a skládá se ze tří základních produktů:

  • mapy (přizpůsobené dynamické mapy, street view…)
  • trasy 
  • místa (recenze, adresy, názvy míst…)

Tyto produkty mají každý svou vlastní cenovou strukturu, na kterou se můžete podívat na oficiálních stránkách cloud.google.com/maps-platform/pricing/sheet/. Zkrátka a dobře i Google potřebuje z něčeho žít a z doposud neplacených služeb jsou nyní placené. V praxi to znamená, že od 11. června musíte společnosti poskytnout své fakturační údaje s číslem karty. Jen tak budete moci i nadále využívat rozhraní API. V opačném případě se vám bude místo mapy zobrazovat chybové hlášení. Alespoň jedna dobrá zpráva je, že Google poskytuje 200$ pro API každý měsíc zdarma. Nicméně každé zobrazení stránky a využití API se nemilosrdně zaznamenává a čím více je takových interakcí, tím více je třeba zaplatit.

Pomocí různých nástrojů je možné si spočítat, zda se do zmíněných 200$ vejdete. Nicméně asi každému je už jasné, že pokud v následujícím měsíci budete obsluhovat pomocí API vysoký počet uživatelů, může vám to vypálit díru do vaší peněženky.

Nechci platit, co s tím?

Potřebujete-li mapu na vašich stránkách, ale nechcete za to platit moc možností není.

1. Zvažte, zda potřebujete mapu, která využívá API klíč

Pokud nepotřebujete mapu využívající API klíč, využijte mapu vloženou pomocí iframe. U takto vložené mapy není možné nic upravit kromě výšky a šířky. Mapu tedy nebude možné nijak vylepšovat ať už přebarvením do určité barvy, přidáním vlastních informačních pinů nebo i odebráním navigačních prvků. Mapa tedy bude mít pevně dané, jak bude vypadat, což je například pro většinu kontaktních stránek dostatečné.

2. Využijte jinou alternativu

Adekvátních alternativ bohužel příliš není a většinou se u nich neobejdete s určitými ústupky. Seznam a jeho API mapy.cz jsou v tuto chvíli (zatím) zcela zdarma i pro komerční účely, je otázkou na jak dlouho. Jako další alternativu lze využít i některá open-source řešení, ale informace do těchto projektů jsou zadávány ručně od příležitostných kartografů a je tedy otázkou, zda a jak moc jsou dané mapy aktuální. Pro některé menší projekty je možné nahradit mapu obrázkem, což je řešení, které nemusí vyhovovat všem uživatelům.

Dobrá zpráva našim klientům

Naši klienti, kteří mají aktivní službu správy www stránek, se nemusí o nic starat. V tuto chvíli postupně nasazujeme opravu map v rámci této služby zcela zdarma.

Tým ngstranky.cz